Bireyin sahip olduğu özelliklerinin kendi benliği ve içinde bulunduğu çevre arasında dengeli bir ilişki kurabilmesine ve sürdürebilmesine uyum denilmektedir. “Uyumsuz çocuklar” ise kendi benliğinde ve çevresiyle dengeli bir ilişki kurma, geliştirme ve sürdürmede sıkıntıları olan çocuklardır.

Kişilik yaşanılan değişiklik ve sıkıntılara bir uyum çabası sonucunda gelişir. Kişilik en uygun yetişme şartlarında bile birçok sorunla karşılaşılmaktadır. Çözümlenemeyen sorunlar bireyin ruhsal sağlığı zayıflatan bir etki olarak kişiliğinde yerini alır.

Çocukların kişilik gelişimi tüm gelişim alanlarında olduğu gibi doğumuyla birlikte başlar. Her geçen gün yaşadığı ortamlarda, sıkıntıları ve engelleri aşarak kişiliğini güçlendirir. Çocuğun çevresiyle yaşadığı bu etkileşimde ebeveynlerin tutumu çocuğun kazandıkları ya da kaybettikleri olarak kişiliğine eklenir. Fazla kontrolcü, koruyucu ailelerin çocukları bu süreci kendi başlarına atlatamadıklarından ileride bağımsız davranışlar geliştirme ve yaşamında gerektiğinde insiyatif koyabilme gibi önemli becerileri kazanamaz.

Uyumsuz çocuklar, fazla asabiyet, huzursuzluk, rahatsızlık, okula ilgisizlik, akademik çalışmalarda başarısızlık, aşırı kıskançlık, aşırı hırslılık, dikkatsizlik, öfkelilik, utangaçlık, korkaklık, güvensizlik, duygusallık, hassaslık gibi davranışlar gösterebilirler. Elbette bu davranışları normal insanlarda da gözlemlemek mümkündür. Sorun bu davranışların ciddi anlamda süreklilik göstermesidir. Uyumsuz çocuklarda bu davranışların bazıları ya da çoğu süreklidir. Bu duruma sebepler; kalıtımsal olduğu gibi hastalık, beden özürleri, iç salgı bezlerindeki bozukluk, kaza ve şoklar, temel ihtiyaçların zamanında doyurulmamış olması, çevre ve sosyo-ekonomik sebepler (aile, yakın çevre ve okul) gelmektedir.

Uyumsuz çocukları davranış bozukluklarında yaşayan çocuklar (hırçınlık, sinirlilik, okuldan kaçma, çalma, vb.), duygusal bozukluk yaşayan çocuklar (korku, kuruntu, takıntılı düşünce, uyku bozuklukları, kekeme, vb.), alışkanlık bozuklukları yaşayan çocuklar (parmak emme, mastürbasyon, vb.), ağır ruhsal bozukluklar yaşayan çocuklar (içe kapanıklık, psikoz,vb) olarak sınıflandırmak mümkündür.

Bahsedilen problemler hissedildiğinde çocuğu iyi gözlemlemek hangi şartlarda yaşandığını tespit etmek, okula gidiyorsa öğretmeni ile işbirliğine girmek ve bir uzmandan yardım almak gerekir.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Mayıs 2020
P S Ç P C C P
« Haz    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031