Çocuğa kazandırılacak uykuda düzen alışkanlığı, diğer alışkanlıkları gibi yaşamın ilk yıllarında kazandırılmalıdır. Çoğu yetişkinin, yaşadığı uyku problemleri, ilk çocukluk yıllarındaki uyku programının düzensiz oluşu neden olmaktadır.

Uyku alışkanlığının kazandırılması iki yıldan daha fazla süreyi kapsayabilmektedir. Dolayısıyla uygulanan düzenin yerine oturması ilk çocukluk yıllarının sonuna kadar sürebilmektedir.

Çocuğun uykuya ihtiyacı yaşı ile doğrudan ilgilidir. Çocuğun yaşı ne kadar küçük ise uykuya ihtiyacı da o kadar fazladır. Büyümesini sağlayan önemli hormonlarda uyurken salgılanması, uykunun çocuğun gelişimi açısından önemini ortaya koymaktadır.

Çocuklar yetişkinler gibi heyecanlı geçen uzun bir günün sonunda rahatlayıp uyuması gerektiğini anlayamaz. Anne-babalar yatağa yatırıldığında çocuğun hemen uyumasını beklemektedir. Bu ne yazık ki oldukça zor bir hedeftir. Hele hele anne-babanın çalışıyor olması çocuğun gün boyunca onlarda uzak olması da çocuğun uyku saatine uyumak istememesinin önemli bir sebebidir. Çocuğun uykuya hemen geçmediğini gören anne-baba ne kadar geç yatırırsam o kadar çabuk uyur düşüncesine kapılabilmekte bu da çocuğun aşırı yorgun düşüp, gerginleşmesine bu sonucunda ise uyumakta güçlük çekmesine sebep olabilmektedir. Böyle bir kısırdöngüye girmemek için çocuğun uyku zamanından yarım saat önce odasına çekilerek bir şeylerle oyalanması ya da kendisine masal anlatılması yolu ile gevşetilmesi, uykusunun gelmesini sağlamak için en iyi yoldur.

Çocuğumuzu yatırmadan önce uykuya hazırlamak için yapabileceklerimiz;

  • Yaşına bağlı olarak pijamalarının giydirilmesi ya da giymesine izin verilmesi,
  • Dişlerini fırçalamasının istenmesi,
  • Çocuk yataktayken anne veya babının ona loş bir ışıkta kitap okuması veya yatakta oynanan kısa ve sakin bir oyun ya da sakinleştirici bir hafif müzik dinletilmesi,
  • Yataktayken bir bardak ılık süt veya meyve suyu verilmesi,
  • Sıcak bir sevgi ile çocuğun üstünün örtülmesi ve öpülmesi.

Uykuya geçmekte direnen çocukların bunu yaşama nedenine baktığımızda; aile içindeki geçimsizlik ve huzursuzlukların, uyku öncesi oynanan hareketli oyunların, uyku öncesi izlenen saldırgan bir film/korkutucu bir öykünün ya da uyku ortamının fiziki koşullarının sebep olduğunu söyleyebiliriz. Bu sebepler ortadan kaldırılmadığı sürece çocuğun uykuya rahat bir geçişi de söz konusu olamamaktadır.

Uyku konusunda yaşanan bir diğer sıkıntı çocuğun, anne-babanın yanında yatma isteğidir. Daha önce böyle bir talebi olmayan çocuk için bu durum, korkulu ya da heyecanlı bir yaşantının sonucu olabilir. Çocukların özellikle 3-4 yaşlarında gelişen hayal güçleri ile yarattığı korkular, uykularını da olumsuz yönde etkilemektedir. Böyle bir durumda bir süre için yatak odasının kapısını açık bırakmak akla gelen ilk önlemdir. Genel olarak olaya bakıldığında da anne-baba net bir şekilde çocuğun yanlarında yatamayacağını çocuğa iletmelidir. Sadece uyuyana kadar onun odasında olabileceklerini iletmeli ve bu konuda geri adım atmamalıdır.

Okulöncesi çocuklarının ideal uyku saati 20:30-21:00’dir. Her ailede zaman zaman uyku saatlerinde değişiklikler olabilmektedir. Bu durumda dikkat edilmesi gereken nokta ise bu değişikliklerin çoğalmamasıdır. Çoğaldığı zaman fark etmeden çocuğun uyku saati de değişmiş olur.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Temmuz 2019
P S Ç P C C P
« Haz    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031