Yeni doğan bir bebeğin 1 yaşına kadar parmağını emdiği görülür. Bunun en önemli sebebi içgüdüsel olmasıdır. Bebekler doğduğunda bazı önemli reflekslerle dünyaya gelir. Bu önemli refleksler bebeğin hayatta kalmasını ve çevreyi tanımasını sağlar. Bu dönemdeki en önemli refleksi ise emmedir. Bebek için ağız çevresi bir haz kaynağıdır ve bölgeye en ufak dokunma ile başını o tarafa çevirip, ağzını açıp, nesneyi emmeye başlar. Böylece çevresindekileri tanımaya çalışır. Annesini, kendi parmağını, giysilerini, eline tutuşturulan her şeyi emer.

Fakat 1 yaşından sonra bebekler artık hayatı daha başka yollarla tanımaya başlar. Özellikle yürümeye başlama bebeğin çevresini genişletir ve daha çok şey öğrenmesini sağlar. Böylece emme yolu ile hayatı tanımayı da yavaş yavaş bırakır. Bazı çocuklar bir önceki dönemi tam anlamıyla yaşamadığından ya da yaşadığı bir sorunla başa çıkamadığı zaman bu davranışı tekrar sergilemeye başlar. Böylece eskiye sığınarak, kendini korumaya çalışır ve bir yandan da ailesine bir sıkıntısı olduğunun işaretini gönderir.

Yapılan çalışmalar neticesinde çocukların kendini güvensiz hissettikleri durum ya da ortamlarda, kaygılı olduğu zaman parmak emme davranışına döndüğünü bulmuştur. Spesifik olarakta boşanma, anne-babadan uzun süreli ayrılma, anne-babadan birinin ölümü, ani korku gibi olayların çocuğu parmağını emmeye sebep olduğunu ortaya koymaktadır.

Parmak emme davranışı gösteren bir çocuk ailesi tarafından çoğu zaman fazla tepki görür. Bu tepkilerin sebepleri batıl inançlar olabildiği gibi, ailenin diş deformasyonuna sebep olacağı korkusudur da. Bunu engellemek için acı biber sürme, ellerini uyurken bağlama, dayak atma, azarlama gibi yollara başvurulduğu görülmektedir. Fakat bu durum ebeveyni istismarcı durumuna getirdiği gibi sorunu da çözmez, çocuğu daha çok kaygılandırarak davranışı daha fazla tekrar etmesine sebep olabilir.

Öncelikle araştırmaların 5-6 yaşına kadar parmak emmenin diş deformasyonuna yol açmadığını bilmek gerekir. 6 yaşından sonra da devam ediyorsa bu durum panik olunmamalı, çocuğun hangi durumlarda bu davranışı sergilediği önce anne-baba tarafından tespit edilmelidir. Çünkü parmak emmenin asıl nedenleri ortadan kalkmadıkça çocuk parmak emmeye devam edecektir. Belli bir süre için ödül kullanımı yine bu alışkanlığını bırakması için onu motive edebilir. Özellikle çocuğa kendi kendini kontrol etmek için, isterse bu alışkanlığı terk edeceği inancı verilebilir. Bu sorunun çözümünde onun aktif olarak katılmasını sağlayacak, dışarıdan uyarı olmaksızın çocuğun davranışı tekrarlamasını engelleyecektir. 

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Mayıs 2020
P S Ç P C C P
« Haz    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031