1.         Sorium                        :  Domuz etiyle taşınır.

2.         Tenya Saginata          :  Saginata’nın erişkinlerin boyu 4-12 metredir. İnsan bağırsağındaki öğütülmüş besinleri osmos yoluyla kendine geçirerek beslenir. İnsan bağırsağında sadece bir tanedir. Ömürleri 4-18 sene arasında değişebilir. Parazitin boyu, boyun kısmına yeni halkalar eklenerek uzar. Parazitin son konağı insandır. En önemli ara konakları sığır ve mandadır.Kaynağı, paraziti bağırsağında taşıyan insandır. Yumurtalar, dışkı şeklinde dışarı atılır. Sığır bunları yer ve pişmemiş şekilde yenen sığır etiyle yine insana geçer. Ülkemizde Güneydoğu ve Doğu Anadolu’da en sık görülür. Bazı insanlarda hiç belirti göstermez. Ancak çocuklarda , karın ağrısı, zayıflama, karında şişlik, geğirme, bulantı, kusma,…vb. şekillerde kendini gösterir.

Nasıl Korunacağız ? :  Bu paraziti taşıyan insanlar, sığırlar için büyük tehlike arz eder. Bu nedenle, paraziti taşıyan insanın dışkısının dışarıda bulundurulmaması gerekir. Dana ve sığır etleri pişirilerek yenmeli. Çiğ köfte, küçükbaş hayvanların etinden yapılmalıdır.

3.         Entereviyuş Vernikularis  (Kıl Kurdu) :  İnsanlarda en sık görülen hastalıktır. Tüm insanların, hayatlarının her hangi bir evresinde bunu yaşamışlardır. Ömrü 1 – 2 aydır. Kaynağı insandır. Ara konağı yoktur. Her şey insanda biter. Yumurtaları anüs etrafında 4-7 saat içinde olgunlaşır. Olgunlaşmış, içinde embriyo bulunan anüse temas eden el ve tırnakların ağza götürülmesi, pis ellerin yiyecekle teması, toz – toprakla ağza gitmesiyle, sindirim sistemine geçer. Özellikle çocuklarda görülür. Enfeksiyonun aile bireyleri arasında yayılabilmesi için, sadece bir kişinin olması yeterlidir.

Belirtileri: Anüs kaşınması (gece artar ve çok şiddetli olabilir) , azalma-çoğalma tarzında iştah bozuklukları, karın ağrısı, zayıflama, ateş, burun kaşınması, diş gıcırdatması, gece korkuları, yastığa salya akması.

Korunmak İçin: Enfeksiyonlu insanlarla sağlam insanların temasını önlemeyiz. Eşyalar ayrılacak, yataklar ayrılacak, aynı suda yıkanılmayacak, besinlerin kirlenmemesi sağlanacak, hasta çocukların çamaşırları kaynatılacaktır.

4.         Askaris (Bağırsak Solucanı)  : İnsanın bağırsağında yaşayan en iri parazittir. Rengi kirli beyazdan, sarımtırak – kırmızıya doğru değişir. İki uca doğru incelir. Solucanlara benzer. Erişkin hali insanlarda görülür. Sıcak – nemli yerlerde daha çok rastlanır. (Güneydoğu, Orta Anadolu). İnsan dışkısının gübre olarak kullanıldığı yerlerde çok sık görülür. Sokaklardan açık lağım sularının geçmesi tehlikelidir. Süt çocuklarında az görülür. Ancak çocuk dışarı çıkıp, toprakla temasa geçtiği anda tehlike başlar. En sık enfeksiyonlu yaşlar, ilkokul çağıdır.

Belirtileri  :  İştah bozuklukları, karın ağrıları, anlamsız gelip-geçen ishaller, burun kaşıntısı, salya, boğmacayı andıran öksürükler, dilin üstündeki pütürlerin kırmızılaşmasıdır. En kötü sonucu, hepsinin bir araya gelerek bağırsağı tıkamasıdır. Şüpheli yiyecekler, 60 derecede 30 dakika ısıtılmalıdır. Sebzeler mutlaka temiz suyla yıkanmalıdır. Eller temiz tutulmalıdır.

5.         Uyuz    (Skabiyez)      :  Cilt altında tüneller açarak ilerler ve yumurtasını bu tünellere bırakır. Parazit, cilt altına girdikten sonra, şiddetli kaşıntı yapar. Bu kaşıntı geceleri artar. El, parmak araları, el bileği ve genital bölge, karın, göğüs şüphelendiğinde bakılacak ilk yerdir.

Nasıl Bulaşır? :  Direkt temasla geçer (havlu, aynı yatak). İyi bir tedaviden 24 saat sora tehlike geçer. Kullanılan eşyalar kaynatılmalı ve sıcak ütüyle ütülenmelidir.

6.         Bit (Pedikulozis)         :  3 bit vardır; baş biti, pubis (genital) biti, vücut biti. Bitin soktuğu yerde kırmızılıklar, kaşıntı, tırnak izleri, kanlı kabuklar görülür. En çok kaşınan yerler, ense ve kulak arkasıdır. Bulaşma, direkt temasla geçer. (Tarak, elbise, atkı, şapka, yatak örtüsü) Tanı başta biti görmek (sirkeleri), kızarıklıklar şeklinde konabilir. Tedavisi için eczanelerde satılan ilaçlar kullanılabilinir. Bu ilaçların aynı zamanda koruyucu etkisi de bulunmaktadır.

(*) Anne ve Çocuk Sağlığı Dersi Notlarım

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Mayıs 2020
P S Ç P C C P
« Haz    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031