Öğretmenler öğrencilerine kazandırmaya çalıştığı hedeflere, ailelerin yardımı olmadan başarılı olamaz. Bu sebeple okul-aile iletişiminin kalitesi ve sıklığı her zaman önemli bir konu olmuştur. Öğretmenler sık sık ailelerin “yemeğini yedi mi, etkinliklere katıldı mı, arkadaşları ile iyi anlaşabiliyor mu, kurallara uyuyor mu vb.” soruları ile karşı karşıya kalırlar. Bu diyaloglarda çoğu zaman öğretmene akşam saatinde gelen telefonlar veya okula giriş ve çıkış saatlerinde çocuğun yanında konuşmakla gerçekleşir.

 

Basit ve haklı bilgi talebi herkes için sıkıntı yaratabilir. İşte bu sebeble ilk olarak İzmir’de çalıştığım okulda uygulanan ve daha sonra uygulamadaki düşüncelerimle geliştirdiğim iletişim defterine linki tıklayarak ulaşabilirsiniz; iletisim-defteri-matbu-evragi.pdf

İletişim defteri uygulaması için velilerinizden 1 adet 60 yapraklı çizgili defter istemeniz yeterlidir. Daha sonra ekte bulacağınız matbu evrağı defterin ilk sayfasına yapıştırın, ardından her gün düzenli olarak deftere kısa notlar alın. Böylece hem veliler çocukları hakkında günlük bilgiler edinir, hem sağlıklı bir iletişim kanalı kurulmuş olur hem de veliye veya velinin size iletmek istediği notları unutmadan, sağlıklı bir zeminde gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca ilerisi için öğrencinizin sınıfta yaptıkları, yapmadıkları üzerine güzel bir günlük olacaktır.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Aralık 2018
P S Ç P C C P
« Haz    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31