Çocuk eğitiminde okulun önemi ve ülkemizdeki özel ve devlet okullarına bir bakış;

 Eğitim, çocuğun doğumuyla ailede başlamakta, okul içinde ve dışında yapılan eğitim ve öğretimle yaşam boyu sürmektedir.

Okul, çocuğa bilgi aktaran, bilgiye ulaşmasına yol gösteren bir kurum olmasının yanı sıra sosyalleşmesinde de önemli bir kurumdur. Bu sebeple de çocuk okulla ne kadar erken yaşta tanışırsa, ileride bu durum çocuğa birçok artı katacaktır.

Okul, çocuğun evinde geçirdiği zamandan çok daha fazlasını geçirdiği mekâna dönüşmektedir. Bu durumda kurumun kendi içinde niteliğinin önemini sorgulattırmaktadır. Bugün ülkemizdeki okullara baktığımızda yeterli sayı ve donanımda olduğunu söylemek ne yazık ki zordur. Halen birçok devlet okulunda fen laboratuarı olmadan fen dersi, bilgisayar laboratuarı olmadan bilgisayar dersi yapılmaya çalışılmaktadır. Üstelik bu çocuklardan ilgili derslerde başarılı olması beklenmektedir. Ülkemizdeki çok az okul fiziki olarak yeterli ve olması gerektiği şartlara sahiptir. Birçok okul şehir merkezlerinde kalmış, yoğun trafiğin ortasındadır. Bu da çocukların can güvenliğini tehdit etmektedir. Okulların derslik açısından yetersizliği ile sınıf mevcutları olması gereken sayının çok üstüne çıkmış, bu hem öğretmen hem de öğrencilerin eğitim sürecinde sıkıntılar yaşamasına sebep olmuştur.

Birçok ilköğretim okulunun bahçesinde yeterli alan bile bulunmamaktadır. Yeterli bahçe alanına sahip okullarda 2 pota koyarak, alanı doğru değerlendirdiğini düşünmektedir. Fakat çoğu zaman çocukların bu iki potada bile oynamasına fırsat vermeyerek, potaların okulun çehresinde iyi bir dekor olduğunu göstermektedir. Okulların bahçelerindeki bu özentisizlik belki de çocukların kaç yaşında olursa olsun oyuna olan ihtiyaçları ve haklarını bilinmemesinden kaynaklanmaktadır. Bu da kurumların çocuklar açısından cazip görülmemesiyle sonuçlanabilmektedir.

Okul çağına gelmiş olan bir çocuğun hangi tip okula (özel-devlet) ve hangi okula gideceğine karar vermek birçok ebeveyn için oldukça zor bir karardır. Bu sıkıntının doğru kurumu tespit ettikten sonra bitmediği, bitemeyeceği de zamanla ortaya çıkmaktadır. Okula hazırlık ne yazık ki çocuğa okul kıyafetleri almakla sınırlı değildir. Böyle bir düşünce daha sonra sıkıntıya dönüşmekte, okulun ilk gününde okulu matem yerine çevirmektedir.

Çocuğa okulu hazırlamadan önce  seçilen okulun eve yakın bir yer olması ve ulaşımın kolay olmasına dikkat edilmesi gerekir. Daha sonra kurum, çocukla birlikte gezilerek, çocuğun görüş, duygu ve düşünceleri alınmalıdır. Okul çocukla birlikte gezinirken, okulun evden farklı bir mekân olduğu, burada daha çok kuralların olduğu vurgulanmalı, mümkünse bu kuralların neler olabileceği üzerinde tartışılmalı, çocuğun kendisinin bulması sağlanmalıdır. Kurumda kimlerin olacağı, hangi saatler aralığında orada olacağı, okul bitiminde kendisini kimin ve kaçta alacağı aktarılmalıdır. Daha sonra gerekli araç-gereçler çocukla birlikte alınarak, okula karşı olumlu bir görüş kazanması sağlanmalıdır. İlk günler henüz tam anlamıyla arkadaşlıklar kurulamayacağından okulun biraz sıkıcı olabileceği aktarılmalı fakat zamanla arkadaşlarıyla daha çok vakit geçirmesiyle daha eğlenceli olacağı vurgulanmalıdır.

Okula başladıktan sonra çocuk dikkatle gözlenmelidir. Okula başlamış olması çocuğun yanında fazla abartılmamalıdır. Fazla abartma çocuğun gereksiz kaygılanmasına sebep olabilmektedir. Ayrıca okula başlaması, başka önemli bir konuyla aynı zamanda olmamalıdır. (Kardeş doğumu ile okulöncesi eğitime başlama gibi). Öğretmen ile mümkün olduğunca iletişime geçerek, çocuğun durumu hakkında bilgi alınmalıdır. Uyum sürecinde çocuk akranlarıyla karşılaştırılmamalı, ona zaman tanınmalı ve bu konuda sabırlı olunmalıdır.

Okul ve aile çocukların eğitiminden sorumlu önemli iki  kurumdur. Bu iki kurumu ayrı ayrı düşünmek doğru olamaz. Dolayısıyla bu iki kurumun birbirinden ayrı ayrı hareket etmesi ne mümkündür ne de doğrudur. Bu sebeple her iki kurum mümkün olduğunca iletişim halinde olarak, çocuğa hizmet etmesi gerekmektedir.

(*) www.0-18.org sitesinde yayınlanmıştır.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Mayıs 2020
P S Ç P C C P
« Haz    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031