6-13 yaş aralığında çocuğun bir çok gelişim alanında hızlı bir gelişimine tanık oluruz. Artık dil gelişiminde büyük aşamalar kaydedilmiştir. Fiziksel gelişiminde yaşanan durgunluk 10-11 yaşlarında bitmiş, gelişim tekrar hız kazanmıştır. Zihinsel olarak; mantıksal düşünme, sayı, zaman ve mekân gibi kavramları algılamaya başlamıştır. Nesneleri sınıflandırabilmekte ve gruplayabilmektedir. Yazmayı ve okumayı bu yaş diliminde öğrenir. Bu da onun kitaplarla tanışmasını sağlar. Bu durum sonucunda ise sözcük dağarcığı yani dili gelişir. Artık tıpkı bir yetişkin gibi dile hakimdir.

Özellikle ilkokulun ilk üç yılında kaba kas motor becerilerinde gelişme hızlanmaktadır. Koşma, sıçrama gibi bedensel hareketlerden çocuklar fazlasıyla keyif almaktadır. Fakat erkek çocukların ince kas motor becerilerinde koordinasyonuna yönelik sıkıntıları devam etmektedir. Bu sebeple de uzun süre yazı yazmayı gerektiren ödevlerden son derece rahatsız olmakta ve zaman zaman tepki gösterebilmektedir. İlkokulun ikinci yarısında bu sorun yavaş yavaş aşılmaktadır.

Bu dönemde sosyal çevresi okul ile beraber arttığı için sosyal gelişimi de öncesine göre gelişmektedir. Dönemin en önemli ve ilginç bir özelliği çocukların bu dönemde daha çok hemcinsleriyle oynamayı tercih etmesidir. Kilik de denilen bu gruplarda “biz” bilinci gelişmektedir. Bu da gruptan çok çabuk etkilenmesine sebep olmaktadır. Akranları arasında ilişkilerde karşı tarafın düşüncesini önemsemekte ve etkilenmekte iken büyük çocuklara ve erişkinlerin görüşlerine tepkili olabilmektedir. Kurulan akran gruplarında rekabet oldukça göze çarpmaktadır. “Çete çağı” diye de bilinen ve belirtilen bu dönemde çocuğun içinde yer aldığı grubu tanımak önemlidir. Böylece sosyal gelişimine katkı sağlayacak olan grubun çocuğa herhangi bir zarar vermesi engellenmiş olur.

Yine bu dönemde aile içindeki sorumlulukları artmaktadır. Buna sebep bazen aileye yeni katılan kardeş olabilmektedir.

Özellikle 10 yaşında çocukta bir çok anlamda “denge”den bahsetmek mümkündür. Uysallık, uyum ve hoşgörü dönemin çocuğunun davranışlarıdır.

Bu dönemde çocuklar yapabileceklerini büyüklerine göstermek ister ve oldukça çalışkandır. Bu durum desteklenirse başarılı bir birey olabilirler. Eğer desteklenmezse işe yaramadığını düşünmektedir. Yapabileceği iş ve sorumlulukların kendisine verilmesi, başardıklarının aile ve okulda takdir edilmesi gerekmektedir.

Her dönemde olduğu gibi onları yüreklendirmemiz, yaptıklarına saygı duymamız ve değer verdiğimizi hissettirmemiz onlar için son derece önemlidir. Bu dönemde yaptığı hatalar karşısında anlayış göstermemiz en önemlisi “koşulsuz sevgimizi” onlara her fırsatta hissettirmemiz, onları yanlış akran gruplarında uzaklaştıracak önemli bir önlemdir. 

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Ekim 2020
P S Ç P C C P
« Haz    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031