Ülkemizdeki çalışan annelerin sorunları ve çocukları ile kalite vakit geçirmek için yapabilecekleri;

Günümüz toplumunda kadınlar toplumsal üretiminde yerlerini hızla almaktadır. Toplum, önceleri kadının çalışma hayatında olmasından rahatsızlık duysa da bugün birçok sorun ve önyargı geride kalmıştır. Yine de kadının çalışma hayatında olmasını isteyenlerin çoğu onların mümkünse ev, işi ve çocuklarıyla ile ilgili sorumluluklarını, ödev ve görevlerini de ihmal etmemesi konusunda da beklenti içindeler. Bu yüzden doğum yapan çoğu kadın, iş hayatından uzaklaşmakta, çocuklarına kendini adamakta, çocukları ona ihtiyacı kalmadığında ise iş hayatındaki farkı kapatamamaktadır. Çoğu zamanda işlerini bulamamaktadırlar.

Bugün ülkemizde doğum yapan çalışan bir annenin ücretsiz izni ne yazık ki yeterli değildir. Keza doğum öncesi için de durum aynıdır. Bir bebeğin özellikle ilk 1 yılında annesiyle mümkün olduğu kadar çok vakit geçirmesi onun hem fiziksel hem de ruhsal sağlığı için gerekli olmasına karşın henüz ülkemizde anne ve bebeğine yönelik bu konuda bir düzenleme bulunmamaktadır. Birçok ülkede 1 yıl hatta 2,5 yıl ücretli izinli sayılan anneler, bizim ülkemizde böyle bir haktan yararlanamamakta, çoğu o süreçte çocuğuna bakacak kimse bulamadığı için iş yerinden istifa etmek zorunda kalmaktadır. Aslında ülkemizde çalışan annelerin sorunları sadece bununla da kalmamaktadır. Aslında bu süreçteki en önemli sorun; anne işteyken çocuğa kimin bakacağıdır. Bir çözüm olarak ayrı veya aynı şehirdeki akrabalara gönderme sıklıkla tercih edilen bir çözümdür. Çocuğu şehir dışında bir akrabaya göndermek veya aynı şehirde uzak bir noktadaki bir akrabaya bırakmak çözümden çok bir sorun olarak göze çarpmaktadır. Özellikle küçük yaşlarda anne yoksunluğunun ileride aile içi iletişim eksikliği ve birçok duygusal ve davranışsal problemin tetikleyicisi olduğu bilinmektedir. Başka bir alternatif olan bakıcılık ise henüz ülkemizde denetlenmeyen bir alandır. Bu konudaki sıkıntılar da zaman zaman medyaya taşınarak boyutlarını göstermektedir. Bu sebeplerle sık sık bakıcı değiştirme gibi problem de çocuğu ve aileleri zor duruma sokmaktadır. Bunca sıkıntıyı yaşarken annenin hissettiği en önemli duygu; suçluluktur. 

Bu noktada her ailenin kendi gerçeklerine göre hareket edip, önce çocuğun yüksek yararını gözeterek en mantıklı kararı alması ve uygulaması gerekir. En önemlisi de bunca olayın içinde suçluluk duygusunu ve kaygıyı mümkün olduğu kadar aza indirgemesidir. Çünkü bu duygu anneyi hata yapmaya itebilecek bir duygudur. Çok vakit geçiremediği için çocuğu oyuncak, yiyecek, giyecek yağmuruna tutmak annenin çoğu zaman bir savunma mekanizması olarak yaşanmaktadır. Hatırlanması gereken en önemli bilgi;  yaşanılan zamanın niceliğinden çok niteliğinin önemli olduğudur. Çocuğunuzun sizden beklediği akşam eve geldiğinizde sağlıklı ve nitelikli 2-3 saat geçirebilmektir. Çocuğunuzla ayrı bir zaman yaratmak yerine her yer ve her anda onunla bir şey yapabilmek yine iki tarafında keyif alacağı dakikalardır. Birlikte yemek hazırlamak, birlikte masayı hazırlamak… Bu sırada oyun oynayabilmek ise sizin ve onun yaratıcılığı ile sınırlıdır.

One Response to “Çalışan Anneler”

  • Arge says:

    Sıcaklığınızdan ve ışığınızdan aydınlanacak çok insan var.
    Başarılarınızın daim olması dileğimle…

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Mayıs 2019
P S Ç P C C P
« Haz    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031