yagmur-nisan-2006-012.jpg1796 yılında aşılama çalışmaları ilk kez çiçek aşısıyla başlamıştır. Amaç, bulaşıcı hastalıklardan koruma ve ölümleri engellemektir. Gelişmiş ülkelerde 6 tehlikeli hastalıktan korunmak için aşılamaya önem verilmiştir. Bunlar; tüberküloz, difteri, boğmaca, tetanos, çocuk felci, kızamık. Tetanos 1 milyon, kızamık 2 milyon çocuğun, çocuk felci de her 1000 çocuğun 20 tanesinde sekme bırakıyor ve %15’i ölüyor. Her yıl 100.000 kişiden 60’ı tüberküloza yakalanıyor.

AŞININ KOMPLİKASYONLARI

 

Gerçek Yan Etkileri, iyi huyludur. Aşı yapılan yerde, ağrı, şişlik ve ateş vardır.

Geçici ya da kalıcı özürlere az ya da çok sekerlere neden olan komplikasyonlar:

Lokal Reaksiyonlar          : Aşının yapıldığı yerdeki reaksiyonlardır. İyi huyludur, 24-48 saat içinde yok olur. Kızarıklık, hassasiyet görülebilir. Bazen aşının yapıldığı bir modül görülebilir. Bazen de iltihaplanabilir. Ancak bu tehlikeli değildir.

Sistematik Reaksiyonlar  : Ölüme kadar yolu var. Bazen çok yüksek ateş görülür. Ancak ertesi güne kalmaz. Bazı çocuklarda ishal, baş ağrısı görülür. Kabakulak açısından sonra çok az ateş görülür. Boğmaca aşısından sonra konvülzüyonlar (saraya benzer kasılmalar) görülür. Kızamık aşısından sonra da kızamığa benzer dökülmeler görülebilir.

 

AŞILAMANIN ERTELENME DURUMLARI   

 

  • Ağır hastalarda,
  • Beslenme bozukluğu olanlarda,
  • Sık sık ishal olanlarda,
  • Aşırı zayıf olanlarda,
  • Sindirim sistemi bozukluğundadır.

 

AŞILAR

 

1. BAKTERİ VE BAKTERİ ÜRÜNLERİ AŞILARI

a. Canlı ( BCG + )

b. Ölü ( TAB + ) Boğmaca

2. TOKSOİD AŞILAR

a. Tetanos

b. Difteri        

3. VİRÜS AŞILARI

 

ÇOCUKLUK ÇAĞI AŞILARI TAKVİMİ

 

2. AYIN SONU 3. AYIN SONU 4. AYIN SONU 9. AYIN SONU 16-24 AY İLKOKUL 1 İLKOKUL 5

LİSE 1

BCG ( VEREM )

X

 

 

 

 

X

 

 

DBT

X

X

X

 

X

 

 

 

POLİO

X

X

X

 

X

X

 

 

KIZAMIK

 

 

 

X

 

 

 

 

DT

 

 

 

 

 

X

 

 

Td

 

 

 

 

 

 

X

 

TT

 

 

 

 

 

 

 

X

HEPATİT B

 

X

X

X

 

 

 

 

DT; Çocuk tipi difteri , tetanos

Td; Erişkin tipi difteri, tetanos

TT; Tetanos toksidi

Not      : Kızamık 2. doz ildeki epidemiolojik duruma göre ilkokul 1. sınıfta ya da daha erken yaşta uygulanabilmektedir.

 

 

AŞILAR

 

Tetanos           : 2. aydan itibaren hayat boyu yapılabilir.

Çocuk Felci Aşısı: Ağızdan iki damla damlatılır. Çocuğun ishali varsa, yapılmaz veya tekrarlanır. Aşı yapıldıktan sonra 2 saat içinde klor verilmemeli. 2 yaşın altındaki her çocuğu senede 2 kez aşılama.

Kuduz Aşısı     : 2 tiptir.

  • 1. Hayvanın beyninden elde edilir. Karından yapılır. Komplikasyonları çok fazladır.
  • 2. İnsandan elde edilir. Komplikasyonu yok. Omuzdan yapılır.

Tifo Aşısı         : 40 yaşına kadar yapılır. Çünkü 40 yaşına kadar tifonun bağışıklık yarattığı var sayılıyor. Tifo aşısından önce alkol alınmamalıdır. Aşının reaksiyonları artar.Rutin uygulanmaz. Risk taşıyan kişilere ( aşçı, berber,…vb. ) ve salgın olduğu zaman uygulanır.

Boğmaca Aşısı            : Bağışıklığı oldukça yüksektir. Aşının koruyuculuğu % 80’in üzerindedir. Aşı, 2. ayın sonunda başlar, 4-6 hafta arayla 3 kez yapılır. Ardından 4. bir hatırlatma dozu yapılır. Yan etkilerinden dolayı 5 yaşından sonra yapılmaz.

Tetanos Aşısı  :  Her gebeye doğumdan önce 2 doz tetanos aşısı yapılır. Bu çocuğu tetanostan korumak içindir. Aşı 2. aydan başlar ve 4-6 hafta arayla 3 kez yapılır. 1 yıl sonra rapeli yapılır. Sonra 10 yıl arayla yapılır. Tetanosta paslı çiviler önemli değildir. Tetanos, güneş ışığından yoksun yerlerde barındığı için ve paslı çivilerde güneşsiz ortamda olduğu için, bunlar hedef alınmıştır. Ahırda yaşayan sığırların ayağında tetanos mikrobu bulunur. Çünkü ahırda dışkılar yerde ve sığır ayaklarıyla bu dışkılara bastığı için mikrop ayaklarda çok fazladır. Hastalığın en büyük özelliği, kaslarda kasılmaya neden olmasıdır. Bu kasılma, solunum kaslarının da kasılmasıyla ölümle sonuçlanabilir. Tetanosun bir aşısı vardır ve her yata vurulabilir. Eğer birey tehlike anında aşılı değilse, serum antitonik yapılır ( karından ). Eğer aşılıysa, tehlike anında bir hatırlatma dozu yapılması yeterlidir.

Difteri: Aşısı vardır. 2 aylıktan itibaren 4-6 hafta arayla yapılır. Komplikasyonlarından dolayı 8 yaşından sonra yapılmaz.

(*) Anne ve Çocuk Sağlığı dersi notlarım

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Mayıs 2020
P S Ç P C C P
« Haz    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031